Hírek : ÁLLATOK VILÁGNAPJA |
ÁLLATOK VILÁGNAPJA
2008.10.11. 18:44
Az állatok világnapját 1931-ben Olaszországban hívták életre. A kezdeményezés célja a vadon élő állatok pusztulásának megfékezése volt. Eredeti időpontja október 4-e, Assisi Szent Ferenc halálának évfordulója. A rendalapító Szent Ferenc az állatok védőszentje, aki a legenda szerint nemcsak értette az állatok nyelvét, hanem beszélgetett is velük.
Az állatok világnapjának alapelve, hogy az állatok boldogabbá teszik életünket, segítőtársként és barátként gazdagítják mindennapjainkat. Az ünnep célja, hogy az ember és állat közötti barátságot erősítse, valamint felhívja a figyelmet az együttélés fontosságára.
Iskolánkban egy felejthetetlen, programokban gazdag napon tartottuk az Állatok Világnapját.
Néhány különlegességről, ÁLLATI LEGEK-ről olvashattok a következőkben:
A legritkább és egyben legveszélyeztetettebb emlősfaj a jávai orrszarvú. Mindössze 60 egyed él Indonézia és Vietnam dzsungeleiben.
A legritkább madár a kaliforniai kondor. Állatkertben folyó szaporítási programok jóvoltából az elmúlt években megsokszorozódott a vadon élő egyedek száma, immár meghaladja a 60-ot.
A legvéresebb állati támadást japánok szenvedték el 1945. február 19-én, mikor 1000 katona át akart kelni egy 16 km széles, bordás krokodiloktól hemzsegő mangrove mocsáron. 20 katona érte el a túlpartot...
A legnagyobb ma élő madárfajtól származó tojással egy kínai farmon élő struccpár örvendeztette meg egymást és a világot: 2,35 kg volt.
A legnagyobb szárnyfesztávolsággal a déli tengerek albatroszai büszkélkedhetnek, a rekord 3,63 méter volt.
A leghosszabb életű állatok az óriásteknősök. Cook kapitány egy madagaszkári teknősfaj példányát Tonga kapitánynak adományozta 1773-ban. A Tui Malila névre keresztelt teknőc 1965-ben szenderült jobblétre, így a legrosszabb esetben is 188 évet élt.
A legmélyebbre merülő tüdővel lélegző állat az ámbrás cet, amely előszeretettel vadászik mélyvízi óriási lábasfejűekre. A hiteles rekord: 2000 méter, a merülés időtartama pedig 1 óra és 13 perc volt.
A legmagányosabb állat a Földön az a Magányos George névre keresztelt óriásteknős, amely alfajának utolsó képviselőjeként él Abingdon szigetén (Galapagosz).
A saját testsúlyához viszonyítva a legfalánkabb állat egy amerikai molylepke hernyója, 56 nap alatt saját súlyának 86.000-szeresét fogyasztja el.
A legmagasabbra ugró disznó egy japán csüngőhasú volt, a hitelesített világrekord: 70 cm.
A leghosszabb ideig az indiai elefánt vemhes, akár 650-760 nap is eltelhet, mire megszületik borja.
A leghangosabb állat a kékbálna; mikor mérföldekre egymástól kommunikálnak egymástól, alacsony frekvenciájú énekük akár 188 decibel erősségű is lehet (az egészségügyi határérték 65 decibel).
A legnagyobb állat a kékbálna. A legnagyobb példány 35 méter hosszú és 130 tonna volt.
A legnagyobb szárazföldi állat az afrikai elefánt. A csúcstartó bika 4 méter magas és 12,2 tonnás volt.
A strucc számít a madárvilág óriásának. 2,75 méter magas és 156 kg is lehet.
A legnagyobb hüllő a bordás krokodil. Bár a feltételezések szerint 10 méter hosszú is lehet, a hitelesített rekorder 7 méteres volt "csak". A leghosszabb hüllő a kockás piton, amelynek a hossza 10 méter.
A legmagasabb állat a zsiráf, amely akár 6 méter magasan is hordhatja az orrát.
A legnagyobb hal a szerencsére csak planktonokkal táplálkozó cápa, amely 12 méter hosszú és 12 tonna tömegű is lehet.
A legnagyobb gerinctelen a mélytengerekben élő óriáskalmár. A nagyra nőtt tintahal méretéről csak becslések vannak, az eddig talált példányok 20 méteresek voltak. Azonban egy ámbráscet gyomrában talált 40 cm átmérőjű szem (amely a világ legnagyobb szeme) még felfedezésre váró hatalmas óriásokat sejtet.
|