Hírek : Nemzeti ünnepünk 2009. március 15. |
Nemzeti ünnepünk 2009. március 15.
2009.03.14. 11:48
Nem azért történt, mert gyenge volt a nemzet.
Nem azért, mert kevés volt a lelkesedés.
Mindenki egyet akart.
A költő, aki talpra szólította a magyart, a márciusi ifjak és a honvédek, akiknek életüknél fontosabb volt a haza szabadsága.
Erő, hűség, remény
Közeleg március 15-e, amikor mindannyian kokárdát tűzünk a kabátunkra. De vajon miért éppen piros-fehér-zöld a magyar kokárda, és mióta jelképezik ezek a színek magyarságunkat?
Nincs és talán soha nem is volt a világon olyan népcsoport, amelynek ne lenne, ne lett volna valamilyen jelképe, ami a közösségük együvétartozását fejezi ki. Egyik ilyen nagyon elterjedt jelkép a zászló. Eredetileg kizárólag a harcmezőn használták, hiszen nagyon praktikus, hogy minden oldalról felismerhető, és rúdra tűzhető: egy-egy csapategységnek külön zászlóik voltak, hogy magasba emelve messziről is jól lehessen látni, melyik csapategység, hol helyezkedik el. Innen aztán hamar szimbólummá vált, és az egyes csapategységek helyett egyre nagyobb közösséget fogott össze, míg a zászlók egy egész nemzet jelképévé váltak. A magyaroknak is, egészen régi időktől fogva voltak zászlóik, de kezdetben nem volt egy egységes, magyar zászló: mindegyik magyar törzsnek különböző zászlaja volt. A letelepedés után Árpád háromszög alakú vörös zászlója vált az uralkodó jelképpé, ami először egy fehér kereszttel egészült ki, majd a különböző uralkodóházak alatt sokat változott. A piros-fehér-zöld szín először Mátyás korában tűnt fel, egy pecsétnyomón, de ekkor még messze állt attól, hogy országszerte ismert legyen.
A piros-fehér-zöld színhármas először 1848-ban vált az ország hivatalos jelképévé, a forradalom egyik jelentős eredményeképpen. A trikolor (azaz a három színű zászló) a francia forradalom óta vált "divatossá", így a magyar zászló is három színű lett: a piros szín az erőt, a fehér a hűséget, a zöld pedig a reményt jelképezi. A forradalom leverése után természetesen nem engedélyezték ennek a nemzeti jelképnek a használatát sem, a kiegyezés óta azonban újra magyarságunk legnagyobb szimbóluma lett a piros-fehér-zöld színhármas. Ezért a mai napig is ezeknek a színeknek a környezetében ünnepeljük nemzeti ünnepeinket.
PROGRAMAJÁNLÓ
XII. NÉPEK TAVASZA Teljesítménytúra
Miskolc, 2009. március 15.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Diáksport Tanács és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Természetjáró Szövetség az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 161. évfordulója tiszteletére megemlékező teljesítménytúrát rendez, NÉPEK TAVASZA elnevezéssel a Bükk-hegység csodálatos tájain.
Időpont: 2009. március 15. vasárnap
Táv:
Diáksport szervezeteknek, iskolai csoportoknak
15 km és 10 km teljesítménytúra
Rajt:
10 km-es rajt: 7.00-9.00 óra között egyénileg a Herman Ottó Emlékparktól
10 km-es távon: Miskolc, Herman Ottó Emlékpark (Majális-park)
Útvonal: Miskolc Herman Ottó Emlékpark – Molnár-szikla – Szeleta-tető - Dolka-hegy – Lencsés-nyereg – Keskeny-lyuk – Hársas-bérc – Miskolc Herman Ottó Emlékpark
Táv: 9,67 km szintemelkedés: 260 méter szintidő: 5 óra
15 km-es rajt: 7.00-9.00 óra között egyénileg az Ómassai MTSZ Kulcsosháztól
15 km-es távon: Ómassai MTSZ Kulcsosház, Ómassa, Massa u. 28.
Útvonal: Ómassa – Jubileumi-forrás – Szentlélek - Örvény-kő – Válint-kereszt – Csókás – Udvarkői-barlang – Keskeny-lyuk – Hársas-bérc – Miskolc Herman Ottó Emlékpark
Táv: 15,8 km szintemelkedés: 380 méter szintidő: 5 óra
Cél: Mindkét távon - Miskolc, Herman Ottó Emlékpark (Majális-park) ahol a túrázókat forró tea és zsíros kenyér várja. Itt vehetik át a túrázók a teljesítésért járó kitűzőt. Minden iskola emléklapot kap.
Szintidők: 10 és 15 km-es távon 5 óra.
Nevezés: A teljesítménytúrára iskolák csoportos nevezését várjuk.
(csoport minimum 10 fő)
Nevezési határidő: 2009. március 1.
Nevezni:
E-mail-en: borsodsportig@t-online.hu
Levélben: BAZ Megyei Diáksport Tanács 3527 Miskolc, Selyemrét u. 1.
A nevezéseket a beérkezés sorrendjében tudjuk elfogadni. Maximális létszám 1000 fő.
Nevezési díj:
10 km-es távra: 300 Ft
15 km-es távra: 400 Ft
A rendező a nevezési díjat átvállalja azon iskoláknak, akik jelentkezését elfogadta és visszaigazolta.
Nevezd be a kutyádat is! Kutyáknak nevezési díj 500 Ft (Kitűző, emléklapot kapnak a célban)
Költségek: Az elfogadott iskolai nevezéseket visszaigazoljuk. A visszaigazolt iskoláknak a leadott létszám alapján átvállaljuk a nevezési díjat. A vidékről érkező iskoláknak hozzájárulunk a különjáratú busz költségéhez, melyről a visszaigazolásban adunk részletes tájékoztatást.
Kérünk minden résztvevőt, hogy viseljen kokárdát. A 48-as hősök emlékére Örvány-kőn, a Jókai emlékműnél megemlékezést lehet tartani.
A rajtnál névszerinti regisztrációs lapot kell kitölteni. A regisztrációs lap, a rajtolás gyorsítása érdekében előzetesen letölthető honlapunkról.
A 15 km-es távon a legtöbb 18 év alatti tanulót indító iskolának a B.-A.-Z. Megyei Természetjáró Szövetség Hollóházán lévő „Fehér Holló” kulcsos házában, 18 fő-ig 2 éjszakára ingyenes szállást biztosít.
A rajt megközelíthető a Tiszai pályaudvarról induló 1-es autóbusszal, a 15-km-es táv rajtjához Ómassára a 15-ös autóbusszal lehet kijutni, ami a Diósgyőri Városközpontból indul. (Rásegítő járatot kérünk) A célból ugyancsak az 1-es autóbusszal lehet a városba (pályaudvarra) bejutni.
Egyéb: A túrát teljesítők kedvezményesen látogathatják meg a miskolci Vadasparkot. A részvételt a nevezési lapon jelölni kell, amit mi leadunk a Vadasparkba. A kedvezményes belépő 480 Ft/fő.
Az emléktúrára mindenkit szeretettel hívnak és várnak a rendezők!
Miskolc, 2009. február 16.
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei
Természetjáró Szövetség Diáksport Tanács
|