A víz világnapja
2009.03.22. 20:56

Az ENSZ 47. Közgyűlése az illetékes dublini és Rio de Janeiro-i konferenciák javaslatára március 22-ét a Víz Világnapjává nyilvánította, és így 1994-óta, most már több mint egy évtizede emlékezünk meg e természeti kincsünkről, minden évben más és más összefüggéseire rámutatva.
A Föld felületének 71%-át víz borítja, ennek kb. 2,5%-a édesvíz, a többi sósvíz, melyek a tengerekben, illetve óceánokban helyezkednek el. Az édesvízkészlet gleccserek és állandó hótakaró formájában található részét nem számítva, az édesvíz 98%-a felszín alatti víz, ezért különösen fontos a felszín alatti vizek védelme. Magyarország ivóvízellátásának több mint 95%-a felszín alatti vizeken alapszik.
Mitológia
Már a mitológiában fontos szerepet kapott az őselemek egyike, a víz. A legtöbb mitológia szerint kezdetben, a káosz idején víz volt mindenhol. A világ vagy az ősóceánból merült fel, vagy a világot teremtő isten/hérosz származott onnan. A sumér kozmológia szerint kezdetben a mindenséget betöltötte a víz, ennek mélyén élt az ősanya, akinek a méhében keletkezett a Föld. A görög mitológiában a legidősebb titán, Ókeanosz volt annak a határtalan és végtelen mélységű víznek az istene, amely körülöleli az egész földet. Szinte minden mitológiai rendszerben (mezopotámiai, azték, zsidó) szó van az istenek büntetéseként az emberekre bocsátott vízözönről. A víz a vallásos szertartásokban is fontos szerepet kap, a megtisztulást szimbolizálja. A megkeresztelésben az újjászületés szimbóluma.
|